همه بر این موضوع واقف هستیم که قیمت در بازار طلا و سکه در ایران متآثر از دو سیاست است، سیاست های جهانی و سیاست های داخلی که باعث نوسان قیمت در بازار طلا و سکه می شود. از آن جایی که در ایران قیمت در بازار طلا و سکه متآثر از نرخ ارز (دلار) نیز می باشد و همچنین با توجه به مسئله تحریم، با کمبود منابع ارزی مواجه هستیم.

طلا در بازار ایران به شدت متاثر از قیمت ارز است.

در یک ماه گذشته علارغم افزایش قیمت دلار بدلیل افزایش تقاضا بابت مسافرات های خارجی پیش بینی می شد که بعد از تعطیلات تقاضا و قیمت دلار به حالت عادی برگردد و به ثبات برسد. اما از  آنجایی که رئیس جمهوری امریکا بحث خروج امریکا را از برجام را اعلام کرد و همچنین نوسانات دلار و ارز سبب شد علاوه بر سوداگران بازار عموم جامعه هم به صف های طلا و دلار بپیوندند و این عامل سبب افزایش قیمت دلار و طلا شد و همچنین بانك مركزي در كنار اين‌كه سياست‌هاي اشتباه را اعمال كرد و به بازار اين علامت را مي‌داد كه دلار وجود ندارد، انتظارات را بيشتر كرد و هجوم به سمت دلار افزايش يافت.

هجوم سوداگران بازار طلا و سکه همراهی مردم با آنان باعث افزایش شدید قیمت ها شد .

از سوي ديگر پليسي شدن فضا و در ادامه تزريق چندين ميليارد دلار به بازار كه در نهايت جذب شد، باعث شد كه فضا به سمت افزايش قيمت پيش برود. در نتیجه ی افزایش تقاضای ارز (دلار) و همچنین افزایش نرخ ارز (دلار) افزایش قیمت طلا و سکه را شاهد بودیم.

تزریق دلار به بازار هم تاثیر زیادی نداشت.

حال از دید جهانی به قیمت طلا و سکه نگاه کنیم، می بینیم که یک جنگ تجاری بین امریکا و چین رخ داده است به دلیل افزایش تعرفه ها امریکا بر واردات از چین که این می تواند به افزایش قیمت جهانی طلا منجر شد از سوی دیگر با توجه به نشست اوپک در خصوص وضعیت تولید نفت و همچنین احتمال بالای تصمیم کیری در خصوص کاهش تولید تا پایان سال ۲۰۱۹ که شایعه آن باعث افزایش قیمت نفت تا محدوده ۷۰ دلار شد به نظر می بایست منتظر ماند و تصمیم ترامپ در خصوص برجام را مشاهده کرد از آنجایی که پایان برجام به منزله افزایش قیمت نفت خواهد بود و این مهم بر تولید ناخالص ملی امریکا تاثیر منفی خواهد گذاشت و از آنجایی که رئیس جمهور کنونی فردی بسیار منافع طلب می باشد به نظر می رسد خروج از برجام هم برای دولت او هم از لحاظ داخلی و هم از لحاظ بین المللی ریسک بالایی دارد تحلیل درخصوص خروج و یا عدم خروج امریکا از برجام را بسیار مشکل می سازد.

به صورت قطع نمی توان گفت امریکا از برجام خروج خواهد کرد .

اما در تحلیلی کوتاه مدت می توان گفت در هفته های پیش رو با توجه به تک نرخی شدن قیمت دلار، علارغم خروج و یا عدم خروج  امریکا از برجام  و توقف عرضه سکه از طرف بانک مرکزی و همچنین با توجه به بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر سود بانکی ۱۸ درصد در سال جاری، پیش بینی می شود که در کوتاه مدت قیمت طلا و سکه با نوسان های اندکی همراه باشد.

 

تیم تحلیل آرتا سرمایه